piątek, 31 maja 2013

Media studenckie na Uniwersytecie Opolskim

źródło: uni.opole.pl
Media studenckie są elementem studenckiej kultury, czyli zjawiska związanego z aktywnością pozanaukową w okresie studiów1. Na terenie Uniwersytetu Opolskiego działają trzy różne media: Gazeta Studencka, SETA TV i Radio Sygnały. Od 2012 roku są one połączone w tzw. Studenckie Centrum Medialne. Takie rozwiązanie stanowi jeden z przejawów konwergencji mediów, czyli procesu mediamorfozy, przenikania i łączenia treści medialnych2. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie miejsca, gdzie wszyscy dziennikarze będą wymieniać się swoimi doświadczeniami i pasjami. Pomimo tej współpracy, każde medium w dalszym ciągu pozostaje niezależne, a ich struktury nie uległy zmianom. Opiekunem Studenckiego Centrum Medialnego jest dr Adam Drosik.
Od początku Internet uważany był za pole nieograniczonej wolności3. Z tej właściwości Internetu skorzystali, z inicjatywy Michała Kosla, studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opolskiego, tworząc portal wolne-dziennikarstwo.pl. Jednak nie jest to medium należące do Uniwersytetu Opolskiego.

Radio Sygnały

Lata 50., można uznać za początek studenckiej radiofonii w Polsce. Wtedy to zaczęły powstawać osiedla akademickie gromadzące na niewielkim terytorium ogromną liczbą potencjalnych słuchaczy. Pierwotnie na ich terenach rozpoczęto instalować tzw. radiowęzły. Lata 60. i 70. nazywa się ,,złotą dekadą” stacji radiowych w większości ośrodków akademickich4.

źródło: radiosygnaly.pl
Radio Sygnały to jedna z 25 studenckich rozgłośni w Polsce. Powstała w 1957 roku ( powstała druga po w 1956 roku Ośrodku Radia Studenckiego w Gliwicach)5 i przez długie lata działała jako radiowęzeł w akademikach na terenie Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dzisiejszego Uniwersytetu Opolskiego).
W 1995 roku policja wstrzymała działanie radia, ponieważ rozprzestrzeniano utwory bez opłacania tantiem. W 2000 roku wznowiono je przeobrażając radiowęzeł w radio internetowe. Nowo powstałemu radiu udało się zdobyć grono ponad 150 stałych słuchaczy, a jego najwyższy wynik słuchalności to ponad 400 osób w jednym czasie.
Rok 2011 przyniósł w Radiu Sygnały ogromne zmiany. Studio, dotychczas mieszczące się na XI piętrze Domu Studenckiego Niechcic, zostało przeniesione do nowo wybudowanego Studenckiego Centrum Kultury. Tam redakcja ma do własnej dyspozycji trzy profesjonalnie wyposażone pomieszczenia: studio prezenterskie, studio nagrań połączone z newsroomem oraz realizatorkę. W działalność Radia Sygnały angażuje się blisko 100 osób. Są to studenci opolskich szkół wyższych, reprezentujący różne kierunki m.in.: dziennikarstwo, politologię, prawo, biotechnologię czy technologię informacyjną. To oni każdego dnia dbają o dostarczanie świeżych informacji dla swoich słuchaczy. Redaktorem naczelnym radia jest Leszek Bill, natomiast opiekunem dr Adam Drosik.

Ramówka
Od poniedziałku do piątku o godzinie 8:00 ramówkę rozpoczyna tzw. poranek w Radiu Sygnały. Kolejnym standardowym elementem ramówki jest Muzyczna Rozgrzewka. Rozpoczyna się ona codziennie o 14:00 i trwa 3h. Ostatnim spoiwem jest Magazyn Studencki, czyli wszystko o studentach i Opolu. Pasma uzupełniają autorskie audycje. Rapdycja, prowadzona przez dwóch studentów dziennikarstwa- Konrada Wiaderka i Piotra Stokłosę, należy do cieszących się największym zainteresowaniem audycji w całej Polsce. Można tam usłyszeć wywiady z różnymi gwiazdami muzycznymi, recenzje najnowszych płyt i oczywiście najlepszy rap w neterze.

źródło: radiosygnaly.pl
Działy 
Sygnały podzielone są na 6 działów: marketingu, muzyczny, newsroom, techniczny, zamówień i portal informacyjny. Dzięki temu, każda osoba działająca w radiu zna swój zakres obowiązków. Studencką rzeczywistość każdego dnia prześwietlają dziennikarze z radiowego newsroomu. Znajdują się oni wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. To oni przygotowują serwis informacyjny Radia Sygnały, który towarzyszy słuchaczom przez cały tydzień. Dział Zamówień, to materiały reporterskie, przedstawiane podczas Muzycznej Rozgrzewki. Załoga tego działu to reporterzy, podejmuje tematy tabu dające namiastkę studenckiej rzeczywistości. Marketing to kolejny dział, który tworzy radiowe zaplecze. To właśnie oni gromadzą nagrody, które są do wygrania podczas codziennych pasm prezenterskich. O funkcjonowanie studyjnego sprzętu dba dział techniczny. Natomiast dział muzyczny pilnuje tego, aby muzyka była ‘najlepiej zestawiona’, a dobór piosenek trafiał w gusta słuchaczy. Radiowe szeregi zamyka Portal Radia Sygnały, których całotygodniowe efekty pracy można śledzić pod adresem: www.radiosygnaly.pl6.
Byli członkowie tego radia trafiają do ogólnopolskich mediów prywatnych i publicznych. Wśród nich są m.in. Jarosław Paszkowski (szef programowy Radia ZET), Piotr Moc (redaktor naczelny Radia Opole) czy Jacek Szopiński (korespondent PAP).


Gazeta Studencka 

Początków prasy studenckiej możemy doszukiwać się w XVIII w., wtedy to nastąpił wzrost ilościowy prasy na całym świecie7. Przez okres kiedy Polska była pod zaborami prasa podlegała cenzurze zarówno represyjnej, jak i prewencyjnej. Znaczącym bodźcem dla jej rozwoju było w 1918r. odzyskanie niepodległości. Następnym ważnym etapem dla rozwoju prasy był czas po zakończeniu działań wojennych w 1945r. W latach 1944-1976 na terytorium Rzeczpospolitej Ludowej ukazywało się ponad 500 tytułów studenckiego typu, najwięcej w Warszawie i Lublinie. Lata 80. to kolejna dekada w rozwoju mediów studenckich zdominowana przez radiofonie studenckie, przez co działalność prasy utrzymywała się na równym poziomie, bez zauważalnych wzrostów w jej rozwoju. Swoisty renesans prasy nastąpił wraz z wejściem Polski w system gospodarki wolnorynkowej, a co za tym idzie z pojawieniem się wolności słowa i pluralizmu medialnego. Aktualnie w Polsce ukazuje się ok. 120 pism studenckich, niemal we wszystkich publicznych uczelniach8.
Prasa studencka jest redagowane i wydawana przez studentów, dla nich samych. Do jej zadań zalicza się głównie mobilizację młodzieży studenckiej do podejmowania prób dziennikarskich oraz aktywności społecznej na rzecz własnego środowiska.

źródło: gs.uni.opole.pl
Gazeta Studencka to niezależny dwutygodnik akademicki wydawany na Uniwersytecie Opolskim. Powstał w wyniku inicjatywy studentów Politologii UO w 2007 roku, natomiast w październiku 2009 roku został ponownie reaktywowany. Od października 2012 roku należy do Centrum Medialnego Uniwersytetu Opolskiego9.
Redakcję stanowi zespół studentów, nie tylko z UO, ale także z innych opolskich uczelni. Obecnie składa się ona z grupy 30 osób. Na łamach gazety ukazują się informacje z życia studenckiego, ale także opisywane są bieżące wydarzenia kulturalne, charytatywne czy społeczne odbywające się na terenie Opola oraz jego okolic. Gazeta Studencka daje możliwość zdobycia doświadczenia, kształtowania swoich poglądów oraz ćwiczenia warsztatu dziennikarskiego, marketingowego czy fotograficznego.

źródło: gs.uni.opole.pl
Kolegia redakcyjne odbywają się dwa razy w tygodniu w Collegium Civitas UO. Omawiane są na nich wszystkie sprawy dotyczące bieżących, przyszłych oraz minionych numerów dwutygodnika. Etap powstawania gazety składa się ze zbierania materiałów, pisania i redagowania, podwójnej korekty, przeglądu treści, składu, druku oraz dystrybucji. Każda osoba ma swoją funkcję i to właśnie w tej dziedzinie szlifuje swoje umiejętności.
Gazeta studencka co jakiś czas ogłasza nabór nowych osób, dlatego właściwie każdy student z Opola ma możliwość aktywnej działalności.
Równolegle z Gazetą działa portal, na którym można znaleźć newsy, podstawowe informacje o gazecie oraz jej archiwalne wydania w formie elektronicznej.
Adres: Instytut Politologii UO ul. Katowicka 89 45-060 OPOLE Adres e-mail: studenckauo@wp.pl

Redakcja (stan na maj 2013)

Redaktor naczelny: Patrycja Migoń
Zastępca redaktora naczelnego: Anita Pilżys
Dział marketingu: Damian Sklorz
Dział foto: Nikodem T. Jacuk Barbara Marek
Korekta: Beata Marcinowska Dominika Kałuzińska
Grafika: Paulina Ziętalak
Skład: Patrycja Migoń

REDAKCJA: Monika Lorek Marta Zając Joanna Jakóbowska Natalia Pojasek Judyta Staniczek Magdalena Szewczyk Kamila Widera Kinga Ignacy Karolina Marciniak Ewelina Machacka Sabina Baraniewicz Justyna Krzyżanowska Bartosz Janczak Wiktor Gumiński Artur Sygut Marek Piszczałka



Studencka Telewizja Uniwersytetu Opolskiego 


Historia studenckiej telewizji w Polsce, w porównaniu z prasą i radiofonią, jest krótka. Jej początki sięgają II poł. lat 80. XX w. Głównym tego powodem był późny rozwój technologii audiowizualnych dostępnych dla amatorów. Pomimo szybkich i konsekwentnych zmian obecny rynek telewizji studenckiej w Polsce nadal jest mało rozwinięty10.
Od stycznie 2011 r. na ternie Uniwersytetu Opolskiego działa studencka, internetowa telewizja SETA TV. Jej siedziba znajduje się w Collegium Civitas przy ul. Katowickiej 89. Redaktorem naczelnym jest Sylwia Kołakowska. Natomiast jej jedynym pracownikiem i specjalistą ds. technicznych jest Piotr Sokołowski. W skład zespołu redakcyjnego wchodzą: Anna Zaremba, Iwona Tokarska, Maciej Śmich, Anna Tomczak, Mikołaj Kaczmarczyk, Wojciech Hybel, Ewa Mirkowska, Szymon Brózda, Sylwia Kołakowska, Martyna Jaroń, Natalia Tomczak, Dawid Skarbek11.

źródło: 100.uni.opole.pl
SETA TV posiada dostęp do profesjonalnych pomieszczeń telewizyjnych umożliwiających realizowanie, montaż i nagrywanie materiałów audiowizualnych. Do dyspozycji redakcji należą również pomieszczenia dla lektora, newsroom, pokój montażowy oraz studio telewizyjne. Zaopatrzenie w nowoczesny sprzęt pozwala przekazywać internetowe relacje na żywo. Wyposażenie telewizji zostało zakupione w ramach ogólnopolskiego projektu Platformy Obsługi Nauki Platon, którego celem jest stworzenie naukowej interaktywnej telewizji HD12.
Oferta SETY obejmuje przede wszystkim bieżące newsy z wydarzeń uniwersyteckich, ale także autorskie programy informacyjne i publicystyczne. Są one przygotowywane przez studentów opolskich szkół wyższych, głównie kierunku- dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Za pośrednictwem tej interaktywnej platformy każdy student może aktywnie uczestniczyć w życiu naukowym uczelni.
Głównym celem redakcji telewizji jest promocja kreatywności, rzetelności i odpowiedzialności dziennikarskiej wśród studenckiej społeczności. Dodatkowo, stwarzanie miejsca, gdzie każdy może szlifować swój warsztat dziennikarski.
SETA TV działa pod adresem: www.100.uni.opole.pl.


Wolne dziennikarstwo.

Jak wcześniej zostało wspomniane, na Uniwersytecie Opolskim działa portal wolne-dziennikarstwo.pl, projekt zainicjowany w 2011 roku przez studenta Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – Michała Kosela.

źródło: wolne-dziennikarstwo.pl


Wolne-Dziennikarstwo.pl to portal internetowy, którego ideą jest pełne i swobodne wyrażanie siebie. Zrzesza studentów z różnych kierunków, ale także wykładowców i publiczne osoby z Opola. Jego członkowie podkreślają, że nie są ani prawicowi ani lewicowi, nie są także ani katolikami ani ateistami. Łączy ich wspólna chęć tworzenia czegoś nowego, innego od pozostałych mediów studenckich. Ponadto, nie boją się niewygodnych tematów, trudnych materiałów i odważnej twórczości. Te wszystkie możliwości daje im Internet.


Przypisy:

1 Kurek O., Media studenckie w Polsce, Kwartalnik Internetowy „Komunikacja Społeczna” nr.1, (dostęp: 19.05.2013r.).
2 Oniszczuk Z., Wielopolska-Szymura W., Kowergencja mediów masowych i jej skutki dla współczesnego dziennikarstwa, Wyd. Uniwersytet Śląski 2012.
3 Bauer Z., Dziennikarstwo wobec nowych mediów, Wyd. Prac Nukowy UNIVERSITAS, Kraków 2009.
4 Kurek O., Media studenckie w Polsce, Kwartalnik Internetowy „Komunikacja Społeczna” nr.1, (dostęp: 19.05.2013r.).
5 Kurek O., Media studenckie w Polsce, Kwartalnik Internetowy „Komunikacja Społeczna” nr.1, (dostęp: 19.05.2013r.).
6 http:// http://radiosygnaly.pl/, (dostęp: 19.05.2013r.).
7 Poulet B., Śmierć gazet i przyszłość informacji, Wyd. Czarne, Wołowiec 2011.
8 Kurek O., Media studenckie w Polsce, Kwartalnik Internetowy „Komunikacja Społeczna” nr.1, (dostęp: 19.05.2013r.).
9 http://www.gs.uni.opole.pl, (dostęp: 19.05.2013r.).
10 Kurek O., Media studenckie w Polsce, Kwartalnik Internetowy „Komunikacja Społeczna” nr.1, (dostęp: 19.05.2013r.).
11 http://100.uni.opole.pl, (dostęp:19.05.2013r.).
12 http://www.platon.pionier.net.pl/online/, (dostęp: 19.05.2013r.).



Agnieszka Rybałtowska, Anna Rak, Aleksandra Pułka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz