piątek, 31 maja 2013

Product Placement marki Prymat

Product Placement
Według definicji A. Czarneckiego(A. Czarnecki, Product placement. Niekonwencjonalny sposób promocji, PWE, Warszawa 2003) „Product placement to sposób promocji polegający na umieszczeniu na zasadach komercyjnych w filmie, sztuce teatralnej, programie telewizyjnym czy też innym nośniku audiowizualnym lub drukowanym produktu lub sytuacji prezentującej określony wzór zachowań (najczęściej konsumenckich)”.Innymi słowy product placement występuje w przypadku, gdy dany produkt umieszczany jest w filmie, serialu, audycji radiowej czy nawet książce po uiszczeniu zapłaty w określonej formie. Może to być udostępnienie rzeczy lub pomoc finansowa.
 18 sierpnia 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nakazujące, by jednoznacznie i widocznie pokazywać, że audycja zawierała lokowanie produktu, który pokazywany w studiu bądź na planie serialu jest dozwolony, ale nie można już wymieniać nazwy marki czy firmy w scenariuszu i dialogach.(Goczał B., Lokowanie na ekranie, „Press” 2011, nr 9, s.49.)
Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT znak graficzny na oznaczeniu PP w programach telewizyjnych powinien mieć kolor pomarańczowy z napisem: „Audycja zawiera lokowanie produktu”. Powinien być on umieszczany na początku, na końcu oraz w momencie wznowienia programu po przerwie reklamowej, a także przez cały czas wyświetlania napisów końcowych. Informacja nie powinna trwać krócej niż 4 s i zajmować mniej niż 5 proc. powierzchni ekranu.

"Prymat" - product placement

 Prymat to marka przypraw na polskim rynku istniejąca od początku lat 90-tych. W swojej ofercie posiada przyprawy jednorodne oraz ich specjalistyczne mieszanki. Firma zatrudnia ok. 600 osób w całej Polsce. Dzięki intensywnej kampanii reklamowej, marka Prymat uplasowała się na pierwszej pozycji w rankingu najczęściej kupowanych przypraw w kraju.
       Marka „Prymat” wiedzie prym w lokowaniu swoich produktów. Najbardziej kojarzona z „Kuchennymi rewolucjami” oraz Magdą Gessler, reklamowana jest za pomocą product placement również w takich programach jak: „Dzień Dobry TVN”, „Doradca smaku” oraz serialu „Przepis na życie”. Emitowane programy w TVN, gdzie lokowana jest marka Prymat, ściśle dotyczą tematyki gotowania. 5-minutowa audycja „Doradca smaku” emitowana jest codziennie od poniedziałku do piątku w czasie najwyższej oglądalności, tj. przed dziennikiem informacyjnym „Fakty” TVN-u. Mamy tam do czynienia z kolejnym ekspertem od kulinariów, francuskim szefem kuchni i restauratorem, Michelem Moranem.
Program ten, zaraz po „Kuchennych rewolucjach” potęguje zaufanie do produktów marki „Prymat” u odbiorców. Audycja przyciąga około 2,1 mln widzów. „ Prymat", który zlecił realizację „Doradcy smaku”, wydał do tej pory na tę reklamę prawie 1,56 mln.(Prymat zadowolony z „Doradcy smaku” w TVN, Press.pl, 27.03.201, http://www.press.pl/newsy/telewizja/pokaz/41339,Prymat-zadowolony-z-Doradcy-smakow-w-TVN)
     Według badań przeprowadzonych przez Pentagon Research w okresie od 1 do 7 października w paśmie od godziny 6:00 do północy, „Prymat” zajmuje drugie miejsce w rankingu najczęściej lokowanych marek w telewizji. W badanym okresie liczba ekspozycji produktów firmy przyprawowej wyniosła 94, liczba sekund na wizji: 538, natomiast wartość ekspozycji sięgnęła kwoty 519 918 zł. W rankingu markę „Prymat” wyprzedza tylko jej branżowy rywal, Kucharek.(http://www.marketing-news.pl/message.php?art=36564)

Magda Gessler twarzą przypraw marki „Prymat”
      Magda Gessler jest polską restauratorką, redaktor naczelną smakizycia.pl oraz malarką, gdyż studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. Magda Gessler prowadzi w stacji TVN program „MasterChef” oraz „Kuchenne rewolucje”, gdzie pomaga podupadającym lokalom, wyjść na prostą. Program wzbudza wiele kontrowersji, gdyż niektórzy nie zgadzają się na gwałtowną rewolucję, ale zgodnie z zasadą telewizyjnej magii, wszystko zazwyczaj kończy się jak w bajce, choć było kilka przypadków, gdzie Gessler nie podpisała się pod rewolucją. W tym właśnie programie promowaną marką przypraw jest „Prymat” do czego przyczynia się „product placement” oraz reklamówki przed i po audycji programu.

        Dzięki temu konsumenci, a zarazem widzowie tego programu wiedzą, że przyprawy „Prymat” warto kupić, bo używają ich autorytety w dziedzinie gotowania, m.in. Magda Gessler. Znanym nazwiskiem i lokowaniem produktu podczas kulinarnego programu łatwo jest przekonać do swojej marki klientów, którymi są najczęściej kobiety. Mężczyźni raczej nie zwracają uwagi na markę przypraw jakich potrzebują, lecz biorą pierwszą, lepszą torebkę przyprawy, którą mają uwzględnioną na kartce od żony. Klientki natomiast porównują produkty cenowo, objętościowo i zwracają uwagę na znajomość marki. Na większość chwytów reklamowych łapią się starsze panie, które nawet w hipermarkecie przystają i oglądają co dana firma w tym momencie proponuje.
       Zabieg wykorzystania kucharza w reklamie nasuwa u klienta myśl: „ Ta marka jest dobra bo zaufała jej Magda Gessler. W takim razie ja też jej będę używać”. Takim to sposobem ulegamy magii reklamy, magii czarodziejów, którzy wmawiają nam, że to co promują jest pewne i najlepsze.
Dzięki osobowości Magdy Gessler, program Kuchenne rewolucje, emituje już siódmy sezon i wciąż cieszy się dużą popularnością.


Ostatnio jednak Magda Gessler, coraz częściej gości na portalach plotkarskich, ponadto nazywana bywa nie restauratorką, ale showmenką. Zarzuca się jej chamstwo i wulgarność. Zaobserwować można, że wizerunek Magdy Gessler, od początku jej zaistnienia w mediach, konsekwentnie pogarsza się. Zapewne niedługo dowiemy się czy będzie to miało wpływ na sprzedaż produktów marki Prymat.
Patrycja  Kręgiel
Alicja Ledwoch
Dawid Mazurek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz